| Part Number | 5KP6.0A-E3 54 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 857410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 5KW 2-Pin Case P600 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5KP6.0A-E3 54 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5KP6.0A-E3 54 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Supplier Package | Case P600 |
| Minimum Breakdown Voltage | 6.67 V |
| Maximum Clamping Voltage | 10.3 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 485 A |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 6 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 5000 |
| Test Current | 50 |
| Mounting | Through Hole |
| ESD Protection | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 175 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 9.1 x 9.1 x 9.1 mm |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5000 uA |
| Rad Hard | No |
| Package | 2Case P600 |
| Replacement Part Number | PART-5KP6.0A-E3 54 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |